luni, 6 decembrie 2010

65 de ciclisti s-au intrecut in ajun de Mos Niculas la Cluj Winter Race

Sambata 4 decembrie a.c. Clubul Sportiv Maros a organizat cea de-a cincea editie a CLUJ WINTER RACE, singurul concurs de mountainbike din Romania desfasurat in ultima luna din an. Desi previziunile meteo nu au fost cele mai bune, la start s-au adunat 65 de concurenti, mai multi decat la editiile precedente, impartiti in trei categorii: FETE, Barbati FUN, Barbati PRO.
Traseul a fost ales in Parcul Colina din Cluj-Napoca, incluzand sectiuni pe asfalt, iarba si pamant cu multe viraje, cu pante scurte dar accentuate rezultand o provocare pentru orice ciclist cu sau fara experienta. Lungimea traseului a fost de 3,5 km cu 120 m diferenta de nivel pe tur, concurentele din categoria FETE trebuind sa-l parcurga de 3 ori, categoria FUN de cinci ori in timp ce concurenti inscrisi la categoria PRO au parcurs 7 tururi de traseu.

La categoria FETE castigatoarea a fost multimpla campioana nationala, Gyurka Zsuzsa de la C.S. Muresul in varsta de doar 14 ani care s-a impus inca din primul tur castigand detasata cu peste 6 minute in fata locului 2, similar desfasurandu-se intrecerea si la categoria FUN unde clujeanul Nicolae Andreica de la team.marossport a condus toate cele cinci tururi castigand in final concursul la aceasta categorie. La categoria PRO insa concurenta a fost mai acerba, in primele ture impunandu-se trei sportivi de la C.S. Muresul urmariti de clujeanul Elisei Miron de la team.marossport care a recuperat pozitii, de pe locul 8 din primul tur ajungand pana in spatele liderului. Ultimele trei ture ale competitiei a fost o cursa foarte stransa intre Losonczi Cristian de la C.S. Muresul si clujeanul Elisei Miron, distanta intre ei fiind de maxim 15 secunde, in final castigand sportivul muresan in varsta de doar 16 ani cu 5 secunde avans in fata clujeanului.